36 year breeding BMD

Doremis Kennel 
König & Linnea Karlsson
Långviken 51 922 66 Tavelsjö, Sweden
  00469060327
    e-mail: kennel@doremis.se

    
Innehavare av
Hamiltonplaketten

Bernese Mountain Dog
Berner Sennen 



Start

Foton/Photos
                            
Om oss/ About us

ValpPlaner/
 
Puppy Plans


Nyheter/ News

Så här bor vi/
This is how we live


Våra hundar/ Our dogs

Hanar/Males
Doremis Quarterback McD


Tikar/ Females
Doremis Utopia Kridd
Doremis Xanadu Lobo
Doremis Afrodite Maxxa

Fodertikar
Doremis Wiena Doq
Doremis Yoshi Quott
Doremis Zeta Zefin Wiqq
Doremis Billan Qut


Valpkullar/ Litters

A-Z   1982-1998
A-Z   1998-2007
A-Z   2007-2017

A-     2017-

Globetrotter

Släktträd/ Familytree

Champions

Certvinnare/cacwinner

Lydnad & Arbetande
/ Obedience & Working

Kennelstatstik

MH/ Mental decription

Uppfödargrupper/
Breedinggroups

Använda hanar i avel/
Used males for mateing

 




 

Utställnings resultat/showresult  
Doremis Quarterback McD

Datum/Date Domare/Judge Plats/Place Result Resultat
         
29/8 2015 Jan Herngren, Swe SSHk Ängelholm Clubshow Exc 2 Chkl Ck Exc 2Chkl Ck
16/8 2015 Jens Ramsing,dk DKK Bornholm Exc 3 Best Male R Cert Exc 2Bhkl Ck 3 Bhkl R-Cert
15/8 2015 Birgitte Scheel, Dk DKK Bornholm Exc 2 Chkl ck Exc 2Chkl Ck
8/8 2015 Petra Högberg, Swe SSHk Byske Clubshow Exc Exc Chkl
19/7 2015 Tapio Ranta Finl FKK Kemi Exc Exc Chkl
18/7 2015 Anita Al-Bachy. finl FKK Kemi Exc Exc Chkl
28/6 2015 Marita Östlund- Holmsten, swe Bodö NKK Exc BOS Cert   NOUCH Exc 1Chkl Ck 1 Bhkl cert BIM  NOUCH
27/6 2015 pedro Sanch Delarue SKK Gällivare Exc 2 Best Male R Cacib Exc 1Chkl Ck 2 Bhkl  R Cacib
4/7 2015 Johan Andersson,swe SKK Piteå Exc Exc
23/8 2014 Benny Blidh von Schedwin, Swe SKK Över-Kalix Exc 3 Best Male Exc 3Chkl Ck 3 Bhkl
16/8 2014 Bo Wiberg, Swe SSHk Byske Clubshow Exc Chkl  Ck Exc Chkl Ck
7/8  2014 MaIja HeinIlä, No Finnish Special show Clubshow Exc  Opencl Exc Ökl
2/8  2014 Maija Mäkinen, Fin Fkk Siikajoki Exc nr 3 Opencl Exc 3Ökl
20/7 2014 Leni Finne, Fin SKK Köping Vg Chkl Vg Chkl
19/7 2014 Liz-Beth Liljeqvist,Swe SKK Askersund Exc Chkl Exc Chkl
12/7 2014 Juta Haranen, Estl SKK Tvååker Exc Chkl Exc Chkl
11/7 2014 Jens Ramsing,Den SKK Tvååker Exc 2 Best Male CAC RCacib CHAMPION Exc 1Ökl,Ck,2 Bhkl,Cert Rcacib CHAMPION
6/7 2014 Carin åkesson, Swe NKK Trondheim exc 3 uhkl exc 3 uhkl
5/7 2014 Birgitte Schjöth, dk NBSK Trndheim exc 4 uhkl exc 4 uhkl
28/6 2014 Svante Frisk,Swe SKK Gällivare Exc BOB, CAC Cacib BIG 1 Exc 1Ukl,Ck,1 Bhkl,Cert Cacib,BIR BIG 1
15/6 2014 Wayne Burton, Australia SKK Vännäs Exc 3 Best Male R-cac Exc 1Ukl,Ck,3 Bhkl, R-Cert
17/5 2014 Nina Karlsdotter SKK Piteå Exc 3 Best Male R-cac Exc 1Ukl,Ck,3 Bhkl, R-Cert
17/8 2013 Johnny Andersson, Swe SKK Över-Kalix Exc 2 Best Male CAC Exc 1Jkl,Ck,2 Bhkl,Cert
3/8  2013 Moa Persson, Swe SKK Svenstavik Exc nr 1 Juncl Exc 1Junkl
10/8 2013 Jari Laakso, Fin SSHk Byske Clubshow Exc nr 1 Juncl CK Exc 1Junkl CK
7/7  2013 Jan Herngren, Swe SKK Piteå Exc nr 1 Juncl CK Exc 1Junkl CK
29/6 2013 Wera Hübenthal, No SKK Gällivare Exc BOS CAC Exc 1Jkl,Ck,1 Bhkl,Cert, BIM
16/6 2013 Per Kr Andersen, No SKK Vännäs Exc nr 2 Juncl Exc 2Junkl
26/5 2013 Myriam Vermeirem,Be SKK Österbybruk Vg Nr2 Juncl Vg  2 junkl
25/5 2013 Stephen Green, GB SSHk Linköping Clubshow Cannot be judged Juncl Cannot be judged Junkl
19/5 2013 Johan Andersson, Swe SKK Piteå Exc nr2 juncl CK Exc 2Junkl Ck
16/3 2013 Birgitta Svarstad, Swe Sala SSHK Clubshow nr 2 puppyclass 2:a valpklass