36 year breeding BMD

Doremis Kennel 
König & Linnea Karlsson
Långviken 51 922 66 Tavelsjö, Sweden
  00469060327
    e-mail: kennel@doremis.se

    
Innehavare av
Hamiltonplaketten

Bernese Mountain Dog
Berner Sennen 



Start

Foton/Photos
                            
Om oss/ About us

ValpPlaner/
 
Puppy Plans


Nyheter/ News

Så här bor vi/
This is how we live


Våra hundar/ Our dogs

Hanar/Males
Doremis Quarterback McD


Tikar/ Females
Doremis Utopia Kridd
Doremis Xanadu Lobo
Doremis Afrodite Maxxa

Fodertikar
Doremis Wiena Doq
Doremis Yoshi Quott
Doremis Zeta Zefin Wiqq
Doremis Billan Qut


Valpkullar/ Litters

A-Z   1982-1998
A-Z   1998-2007
A-Z   2007-2017

A-     2017-

Globetrotter

Släktträd/ Familytree

Champions

Certvinnare/cacwinner

Lydnad & Arbetande
/ Obedience & Working

Kennelstatstik

MH/ Mental decription

Uppfödargrupper/
Breedinggroups

Använda hanar i avel/
Used males for mateing

 




  

 

Datum/Date Domare/Judge Plats/Place    
(ant utställda)        
         
20181006 (18) Jadranka Mijatovic, Kroatien Nord Harstad ,Norge Exc Chcl  BOS  Nordic Cac Nordic ch Exc Chkl/1 Ck 1Btkl  BIM   Nord Cert Nordic Ch
20180811 (61) Colette Muldoon, Irland Byska SSHK special Exc Chcl  BOS  Exc Chkl/1 Ck 1Btkl  BIM
20180804 (26) Uschi Einer, Austria Int Fauske, Norge Exc Chcl/3 Ck Exc Chkl/3 Ck
20180721 (20) Gunnar Nyman, Dk Int Kemi, Finland Exc Ocl/2 Ck  nr 2 Best Bitch R-Cacib Exc Ökl/2 Ck  2Btkl  R Cacib
20180714 (13) Kurt Nilsson, Swe Int Piteå, Swe Ex Ocl/1 Ck  BOS Cac Cacib
 
Exc Ökl/1 Ck 1Btkl  BIM Cert Cacib   
20180708 (107) Joe Lobb, Can Liminka; Finl  Special Exc Ocl Exc Ökl
20180707 (69) Birgitta Svarstad, Swe Int Uleåborg,Finl Exc Ocl/1 Ck BOS Cac Cacib Exc Ökl/1 Ck 1Btkl  BIM  Cert Cacib
20180629 (10) Juha Putkonen, Finl Nord Gällivare, Swe Exc Ocl/1 Ck BOS Cac Nordic Cac
S,No,Fi Champion
Exc Ökl/1 Ck 1Btkl  BIM  Cert  Nordic Cert
 
S,No,Fi Champion 
20180617 (20) Nils Molin, Swe Nat Vännäs,Swe Exc Ocl/2 Ck Exc Ökl/2 Ck
20180616 (16) Marit Sund, Norge Nord Rovanienmi, Finl Exc Ocl/1 Ck BOS Cac Nordic Cac Exc Ökl/1 Ck 1Btkl  BIM  Cert  Nordic Cert
20180527 (31) Johnny Andersson, swe Nord Gimo, swe Exc Intermcl/1 Ck Exc Uhkl/1 Ck
20180526 (144) Regula Bürgi, Schw SShk Degerfors Special Exc Intermcl/1 Ck Exc Uhkl/1 Ck
20180525 (135) Baffia Zoltan, Ungern SShk Degerfors Specia Exc Intermcl/2 Exc Uhkl/2
20180519 (137) Christian Schmid,Tyskl Torpomoen Norge Special Vg Intermcl Vg Uhkl
20180513 (69) Hekge Werner Hagen,Norge Int Roskilde, Dk Exc Intermcl/2 Ck Exc Uhkl/2 Ck
20180512 (67) Lisbeth Ramsing,Dk Int Roskilde, Dk Exc Intermcl/3 Ck Exc Uhkl/3 Ck
20180511 (74) Sören wesseltoft, Dk Nord Roskilde, Dk Exc Intermcl/3 Ck Exc Uhkl/3 Ck
20180408 (22) Frode Jevne, Norge Nat Sundsvall, swe Exc Intermcl/2 Ck Exc Uhkl/2 Ck
20180317 (66) Bo Wiberg, swe SSHK Sala, Special Exc Intermcl/1 Ck nr 2 Best Bitch Exc Uhkl/2 Ck  3 Btkl    R-Cert
20171007 (20) Birgit Seloy, Dk Int Harstad, Norge Vg Intermcl/3 Vg Uhkl/3
20170827 (24) Nina Lönner.Andersson,Swe Märsta, Swe Ecx Jcl/2 Ck Exc Jkl/2 Ck
20170820 (18) Bengt-Åke Bogren,Swe Eskilstuna,Swe Exc JCl/1 Ck nr 2 Best Bitch  Cac Exc Jkl/1 Ck 2Btkl  Cert
20170819 (23) Nicola Smolic Norrköping, Swe Ecx Jcl/2 Ck Exc Jkl/2 Ck
20170813 (9) Martin Johamsson, Swe Nat ÖverKalix,Swe Exc Jcl/1 Ck  BOB Cac   BIG 3 Exc Jkl/1 Ck 1Btkl  BIR  Cert   BIG 3
20170812 (60) Hans Almgren, Swe Byska SSHK special Exc Jcl/1 Ck  BOS Cac Exc Jkl/1 Ck 1Btkl  BIM  Cert
20170805 (19) Martin Johansson, Swe Int Svenstavik,Swe Exc Jcl/1 Ck  BOS Cac Exc Jkl/1 Ck 1Btkl  BIM  Cert
20170715 (17) Birgitta Svarstad, Swe Int Piteå, Swe Exc Jcl/1 Ck  BOB Cac   BIG 1 Exc Jkl/1 Ck 1Btkl  BIR  Cert   BIG 1
20170702 (49) Sölvi Scheldrup, Norge Trönderspecial, NBSK Ecx Jcl/2 Ck Exc Jkl/2 Ck
20170701 (43) Soli Bister, Finl Int Trondheim, Norge Exc Jcl/1 Ck nr 2 Best Bitch  Cac Exc Jkl/1 Ck 2Btkl  Cert
20170318 (43) Martin Johansson, Swe SSHK Sala, Special Vg Jcl Vg Jkl