36 year breeding BMD

Doremis Kennel 
König & Linnea Karlsson
Långviken 51 922 66 Tavelsjö, Sweden
  00469060327
    e-mail: kennel@doremis.se

    
Innehavare av
Hamiltonplaketten

Bernese Mountain Dog
Berner Sennen 



Start

Foton/Photos
                            
Om oss/ About us

ValpPlaner/
 
Puppy Plans


Nyheter/ News

Så här bor vi/
This is how we live


Våra hundar/ Our dogs

Hanar/Males
Doremis Quarterback McD


Tikar/ Females
Doremis Utopia Kridd
Doremis Xanadu Lobo
Doremis Afrodite Maxxa

Fodertikar
Doremis Wiena Doq
Doremis Yoshi Quott
Doremis Zeta Zefin Wiqq
Doremis Billan Qut


Valpkullar/ Litters

A-Z   1982-1998
A-Z   1998-2007
A-Z   2007-2017

A-     2017-

Globetrotter

Släktträd/ Familytree

Champions

Certvinnare/cacwinner

Lydnad & Arbetande
/ Obedience & Working

Kennelstatstik

MH/ Mental decription

Uppfödargrupper/
Breedinggroups

Använda hanar i avel/
Used males for mateing

 




  

 

 

Utställnings resultat/showresult   Doremis Qorafin

Datum/Date Domare/Judge Plats/Place Result Resultat
8/8    2009 ElisabetJanzon,Swe SSHk Byske Clubshow Exc, 3 Champ class 3 Chkl,CK
2/8    2009 Gert Christiansen,DK SKK Svenstavik Exc, 3 Best Female 2 Chkl,CK, 3 Btkl
11/7   2009 Göran Bodegård, Swe SKK Tvååker Exc,5 Best Female  3Chkl,ck,RBtkl
10/7   2009 Ove Germundsson, Swe SKK Tvååker Exc, 3 Champ class 3Chkl,ck
14/6  2009 Svante Frisk, Swe SKK Vännäs Exc,  2 Best Female Cacib 1Chkl,ck,2Btkl Cacib
13/6  2009 Jens Ramsing, Dk SKK Vännäs Nr 2 Champ class 2 Chkl
6/6    2009 Gunilla Sandberg, Swe SSHk Karlskoga Nr 5 Champ class R Chkl
16/5   2009

Eva Eriksson, Swe

SKK Piteå Exc 2 Best Female 1Chkl,ck,2Btkl
18/4    2009 Grete Bergendahl,Nor NKK Harstad Exc, BOS Cacib 1Chkl,ck,1Btkl,BIM Cacib
20/4    2008 Leni Nousiainen, Fin NKK Harstad  Exc,2 best female,Rcacib 1Chkl,ck,2Btkl,R Cacib
2/2     2008 Johan Andersson, Swe Sala SSHK Clubshow   Exc,nr 4 Chkl 4Chkl,Ck
7/10    2007 Michael Forte,Irl SKK Sundsvall Exc,nr 3 Chkl 3Chkl,Ck
25/8    2007 Agneta Kappers, Swe Ängelholm SSHK Clubshow Exc,2 Best female 1Chkl,Ck,2 Btkl
19/8    2007 Svante Frisk, Swe SKK Nyköping Exc,3 Best female 1Chkl,Ck,3 Btkl
18/8    2007 Hans Lethinen, Fin SKK Norrköping Exc,2 Best female 2Chkl,Ck,2 Btkl, R Cacib
11/8    2007 Eva Eriksson, Swe Byske SSHK Clubshow Exc, nr 5 Chkl R Chkl,ck
14/7    2007 Eva Borg,Swe FKK Kokkola Finland Exc, BOB, Cacib 1 Chkl,ck, 1 Btkl, BIR,Cacib
7/7     2007 Svend Lövenkjaer,Dan SKK Piteå Exc, 3 Best female 2 Chkl,ck, 3 Btkl
30/6    2007 Per Svarstad,Swe SKK Gällivare Exc, 3 Best female 2 Chkl,ck, 3 Btkl
17/6    2007 Agneta Kappers,Swe SKK Vännäs Exc, 2 best female 1 Chkl, ck,2 Bhkl
2/6     2007 Bo Wiberg, Swe Karlskoga SSHK Clubshow  nr3  Ch class 3 Chkl
20/5    2007 Anita Alatalo,Fin SKK Piteå Exc,3 Best female 1 Chkl, ck, 3 Btkl
11/5    2007 Ole Staunskjaer, Dan SKK Österbybruk SV-07 Oplac Chkl
8/10    2006 Sten Åkeson,Swe Sundsvall SKK Exc 4 Chkl, ck
7/10    2006 Charlott Sandberg,Swe Sundsvall SSHK Clubshow Exc, 5 Best female 2 Chkl, ck,R Btkl
12/8    2006 Jari Laakso, Fin Byske SSHK Clubshow Exc, 4  Best female 2 Chkl,ck,4 Btkl
16/7    2006 Michael Forte, Irl SKK Högbo opl Chkl
15/7    2006 Ronald Menaker, USA SKK Högbo opl Chkl
14/7    2006 Peter Van Montfoort, Ned SKK Högbo opl Chkl
10/7    2006 Birgitte Schjöth, Dan SKK piteå nr2 Ch class 2Chkl
  2/7    2006 Birgitte Gothen, Dan SKK Gällivare Exc 4 Best female 1Chkl,ck,4 Btkl
 18/6   2006 Kerstin Einarsson, Swe SKK Vännäs Exc  BOB Cacib BIG5 1Chkl,ck,1 BTkl,BIR Cacib, BIGR
   4/6   2006 Sharon Smith, USA NBSK Geilo Exc  Opl Chklass,ck
27/5    2006 Gerhard O'Sheea,Swe Karlskoga SSHK Clubshow Exc, nr1 Ch class 1Chkl,ck
20/5    2006 Åke Cronander,Swe SKK Ånge Exc, 2 Best  female 1Chkl,ck,2 Btkl
14/5    2006 Bengt-Åke Bogren, Swe SKK Piteå Exc, BOB BIG3 1Chkl,ck,1 Btkl, BIR BIG3
16/4    2006 Elina Haapaniemi,Fin SKK Stockholm Exc, 5 Best female 3Chkl,ck,R Btkl
4/2      2006 Jan Herngren,Swe Sala SSHK Clubshow Exc, 3 Best female 2Chkl,ck,3 Btkl
20/11  2005 Majvor Näsman,Swe FKK Jyväkyllä Exc, 2 Best female,cac,Rcacib,Ch 1Ökl,ck,2 Btkl,cert,Rcacib,Champion
23/10  2005 Arne Foss,Nor NKK Tromsö Exc, 2 Best female,cac,Rcacib,Ch 1Ökl,ck,2 Btkl,cert,Rcacib,Champion
9/10    2005 Anita Alatalo, Fin SKK Timrå Exc, Cac,Cacib, BOB,BIG2, Ch 1Ökl,ck,1Btkl,cert,Cacib,BIR,BIG2,Champion
13/8    2005 Sten Åkesson,Swe Byske SSHK Clubshow Exc, 5 Best female 1Ukl,1kk,ck, R Btkl
10/7    2005 Moa Persson,Swe SKK Tvååker Exc, 2 Best female,cac, Rcacib 1Ukl,1kk,ck,2 Btkl,cert,Rcacib
9/7      2005 Rigmor Ulstad,Nor SKK Tvååker Exc, 2 Best female 1Ukl,1kk,ck,2 Btkl
3/7      2005 Freddie Klindrup, Dk SKK Borås VG   nr1 intermediate class 1Ukl,3kk
4/6      2005 Dan Eriksson,Swe Karlskoga SSHK Clubshow VG 1Ukl
25/5    2005 Hans Lethinen,Fin SKK Gällivare Exc, 2 Best female,cac, Rcacib 1Ukl,1kk,ck,2Btkl,cert,Rcacib
21/5    2005 Hans Almgren,Swe SKK Sollefteå VG  nr1 intermediate ,prize og honour 1Ukl,1kk,Hp
26/3    2005 Helge Lie, Nor SKK Stockholm VG  nr5 intermediate 1 Ukl,Rkk
5/2      2005 Karl-Erik Johansson, Swe Sala SSHK Clubshow G 2Ukl
11/12  2004 Hans Lethinen,Fin SKK Stockholm VG nr2 juniorclass, prize of honour 1Jkl,2kk,Hp
10/10  2004 Kurt Nilsson, Swe SKK Timrå VG nr1 juniorclass,prize of honour 1Jkl,1kk,Hp
28/8    2004 GunnarJensen,Nor Ljungbyhed SSHK Clubshow VG nr4 juniorclass,prize of honour 1Jkl,4kk,Hp
14/8    2004 Gunilla Sandberg, Swe Byske SSHK Clubshow Exc nr2 juniorclass 1Jkl,2kk,Ck
18/7    2004 Freddie Klindrup,Dk SKK Svenstavik VG nr1 juniorclass 1Jkl,1kk