40 year breeding BMD

Doremis Kennel 
König & Linnea Karlsson
Långviken 51 922 66 Tavelsjö, Sweden
  00469060327
    e-mail: kennel@doremis.se

    
Innehavare av
Hamiltonplaketten

Bernese Mountain Dog
Berner Sennen 



Start

Foton/Photos
                            
Om oss/ About us

ValpPlaner/
 
Puppy Plans


Nyheter/ News

Så här bor vi/
This is how we live


Våra hundar/ Our dogs


Hanar/Males
Doremis Quarterback McD


Tikar/ Females
Doremis Yenna Quott
Bernerhusets Miakoda My Princess
Doremis Guldnougat Ley



Fodertikar
Doremis Gudrun Stormvind Ley


Valpkullar/ Litters

A-Z   1982-1998
A-Z   1998-2007
A-Z   2007-2017

A-     2017-

Globetrotter

Släktträd/ Familytree

Champions

Certvinnare/cacwinner

Lydnad & Arbetande
/ Obedience & Working

Kennelstatstik

MH/ Mental decription

Uppfödargrupper/
Breedinggroups

Använda hanar i avel/
Used males for mateing

 




  

Utställnings resultat/showresult   Doremis Inca Af Nosefin

Datum/Date Domare/Judge Plats/Place Result Resultat
8/8    2009 Elisabet Janzon, Swe SSHk Byske Clubshow Exc BOB Veteran BIS  Vet 1Vetkl Ck BIR VET BIS Vet
6/6    2009 Gunilla Sandberg, Swe SSHk Karlskoga Clubshow Exc BOB Veteran BIS 2 Vet 1Vetkl Ck BIR VET BIS2 Vet
27/10  2008 Per Svarstad, Swe FKK Öckerö Exc BOS CAC Cacib Champion 1 ökl,Ck,1 Btkl  cert
Cacib Champion BIM
16/12  2007 Charlotte Höjer,Dk SKK Stockholm Exc,nr5 Ch class 5Ckl,Ck
11/8    2007 Satu Ylä-Mononen, Fin Burgdorf, Schweiz Exc 1Ökl,Ck
7/7     2007 Svend Lövenkjaer,Dan Piteå SKK Exc, 4 Best female 3 Chkl,ck, 4 Btkl
30/6    2007 Per Svarstad,Swe Gällivare SKK Exc, 4 Best female 3 Chkl,ck, 4 Btkl
11/5    2007 Ole Staunskjaer, Dan SKK Österbybruk SV-07 Exc, 3 best female 2 Chkl,ck, 3 Bhkl
3/2      2007 Åke Cronander, Swe Sala SSHK Clubshow Exc, nr3 Ch class 3 Chkl, ck
8/10    2006 Sten Åkeson,Swe Sundsvall SKK Exc R Chkl, ck
7/10    2006 Charlott Sandberg,Swe Sundsvall SSHK Clubshow Exc R Chkl, ck
16/7   2006 Michael Forte, Irl SKK Högbo Exc 3 Best female 2 Chkl,ck, 3Btkl
15/7   2006 Ronald Menaker, USA SKK Högbo Exc 5 Best female 1Chkl,ck,R Btkl,
14/7   2006 Peter Van Montfoort, Ned SKK Högbo Exc BOB,Cacib 1Chkl,ck,1Btkl,Cacib,BIR
27/5    2006 Gerhard O'Sheea,Swe Karlskoga SSHK Clubshow Exc, nr4 Ch class 4Chkl, ck
4/2     2006 Jan Herngren,Swe Sala SSHK Clubshow Exc, nr3 Ch class 3Chkl, ck
11/12 2005 Eva Borg,Swe SKK Stockholm Exc, nr3 Ch class 3 Chkl, ck
10/7   2005 Moa Persson,Swe SKK Tvååker Exc, 4 Best female 3 Chkl,ck, 4Btkl
9/7     2005 Rigmor Ulstad,Nor SKK Tvååker Exc  5 Best female 2 Chkl,ck, RBtkl
3/7     2005 Freddie Klindrup, Dk SKK Borås Exc   nr4 Ch class 4Chkl,ck
2/7     2005 Yvonne Brink,Swe Göteborg SSHK Clubshow Exc  2 Best female 2Chkl,ck,2 Btkl
25/6   2005 Hans Lethinen,Fin SKK Gällivare Exc, BOB, cacib 1Chkl,ck,1Btkl,cacib,BIR
12/6   2005 Ralf Campbell,Nor SKK Vännäs Exc,  5 Best female 3 Chkl,ck, RBtkl
21/5   2005 Hans Almgren,Swe SKK Sollefteå Exc, 4 Best female 2 Chkl,ck, 4Btkl
5/2      2005 Karl-Erik Johansson, Swe Sala SSHK Clubshow Exc, 3 Best female 2 Chkl,ck, 3Btkl
11/12 2004 Hans Lethinen,Fin SKK Stockholm  SV-04 Exc, BOS,cacib SV-04 1Chkl,ck,1Btkl,cacib,BIM SV-04
10/10 2004 Kurt Nilsson, Swe SKK Timrå Exc, 5 Best female 1Chkl,ck,RBtkl
28/8   2004 Gunnar Jensen,Nor Ljungbyhed SSHK Clubshow 5 Chkl RChkl
22/8   2004 Christel Fechler,Sch Reersö,Dk Clubshow Exc nr4 open class 1Ökl,4kk ck
21/8   2004 G Vlieghuis, Holl Reersö,Dk Clubshow VG 1Ökl
14/8   2004 Gunilla Sandberg, Swe Byske SSHK Clubshow Exc nr4 Ch class 4Chkl,ck
18/7   2004 Freddie Klindrup,Dk SKK Svenstavik Exc 4 Best female 2Chkl,ck,4Btkl
22/5   2004 Nina Karlsdotter,Swe Karlskoga SSHK Clubshow Exc 3 Best female 2Chkl,ck,3Btkl
16/5   2004 Ralf Campbell,Nor SKK Piteå Exc BOB, BIG3 1Chkl,ck,1Btkl,BIR, BIG3
18/4   2004 Leni Nousiainen,Fin NKK Narvik Exc, BOS,cac,cacib Champion 1Ökl,1kk ck,1Btkl,cert,Cacib, BIM Champion
7/2     2004 Ove Germundsson,Swe Sala SSHK Clubshow Exc nr4 Ch class 4Chkl,ck
12/10 2003 H Assenmacher-Feyel,Ger SKK Växjö  SV-03 Exc 3 Best female 3Chkl,ck,3Btkl
11/10 2003 Satu Yle-Mononen, Fin Timrå SSHK Clubshow Exc, BOS 1Chkl,ck,1Btkl,BIM
8/9     2003 Kenneth Edh, Swe SKK Högsbo Exc 4 Best female 2Chkl,ck,4Btkl
9/8     2003 Petra Junehall,Swe Byske SSHK Clubshow Exc  2 Best female 2Chkl,ck,2 Btkl
19/7   2003 Gerhard O´Shea,Swe SKK Vadstena Exc, BOS,cacib 1Chkl,ck,1Btkl,cacib,BIM
18/7   2003 Horst Kliebenstein, Ger SKK Vadstena Exc, BOS,cacib 1Chkl,ck,1Btkl,cacib,BIM
17/7   2003 Kurt Nilsson,Swe SKK Vadstena Exc nr4 Ch class 4Chkl,ck
16/7   2003 Michael Forte, Uk SKK Vadstena Exc 3 Best female 3Chkl,ck,3Btkl
13/7   2003 Jochen Eberhart, Ger SKK Halmstad Exc 2 Best female,Rcacib 1Chkl,ck,2Btkl,Rcacib
12/7   2003 Terry Thorn,Uk SKK Halmstad Exc BOB, BIG1 1Chkl,ck,1Btkl,BIR, BIG1
6/7     2003 Yvonne Brink,Swe SKK VIsby Exc 3 Best female 2Chkl,ck,3Btkl
5/7     2003 Rodi Hübenthal,Nor SKK Visby Exc 4 Best female 3Chkl,ck,4Btkl
11/5   2003 Matti Luoso,Fin SKK Piteå nr 1Chkl 1Chkl
28/4   2003 Karl-Erik Johansson,Swe SKK Stockholm Exc 2 Best female,cac,Rcacib,Ch 1Ökl,1kk,ck,2 Btkl, cert, Champion
1/2     2003 Yvonne Brink,Swe Sala SSHK Clubshow Exc cac,BOB, BIS 1Ökl,1kk,ck, Btkl, cert,BIR, BIS
7/12   2002 Nils Molin,Swe SKK Stockholm SV-02 VG 1Ökl
18/8   2002 Satu Yle-Mononen, Fin SKK Nyköping Exc nr2 open class 1Ökl,2kk,ck
17/8   2002 Sten Åkesson,Swe SKK Norrköping Exc 4 Best female 1Ökl,2kk,ck, 4Btkl
10/8   2002 Helge Werner Hagen,Nor Byske SSHK Clubshow Exc cac 5 Best female 1Ökl,1kk,ck,cert, RBtkl
3/8     2002 Kurt Nilsson,Swe SKK Timrå VG  nr1 open class 1Ökl,1kk
27/7   2002 Kerstin Einarsson, Swe SKK Ransäter Exc cac,2 Best female,Rcacib 1Ökl,1kk,ck, 2Btkl,cert,Rcacib
20/7   2002 Matti Luoso, Fin SKK Västerås Exc 3 Best female 1Ökl,2kk,ck, 3Btkl
14/7   2002 Gunnel Holm, Fin SKK Östersund Exc 4 Best female 1Ökl,3kk,ck, 4Btkl
30/6   2002 Petra Junehall,Swe Kungälv SSHK Clubshow Exc nr3 open class 1Ökl,3kk,ck
20/6   2002 Elina Hapaniemi,Fin SKK Borås Exc 5 Best female 1Ökl,3kk,ck, RBtkl
9/6     2002 Cecilia Holmstedt, Swe SKK Vännäs VG nr4 open class 1Ökl,4kk
8/6     2002 Miklos Farakshazi SKK Vännäs Exc cac,Rcacib BOS 1Ökl,1kk,ck,1 Btkl, cert,Cacib,BIM
25/5   2002 Kenneth Edh,Swe Karlskoga SSHK Clubshow Exc 1Ökl,ck
11/5   2002 Yvonne Brink,Swe SKK Piteå VG nr2 junior class, prize of honour 1 jkl,2kk,Hp
2/2     2002 Conny Byström,Swe Sala SSHK Clubshow VG nr4 junior class, prize of honour 1 jkl,4kk,Hp
11/8   2001 Birgitta Svarstad,Swe Byske SSHK Clubshow BOS puppy, Prize of honour Bim baby Hp