40 year breeding BMD

Doremis Kennel 
König & Linnea Karlsson
Långviken 51 922 66 Tavelsjö, Sweden
  00469060327
    e-mail: kennel@doremis.se

    
Innehavare av
Hamiltonplaketten

Bernese Mountain Dog
Berner Sennen 



Start

Foton/Photos
                            
Om oss/ About us

ValpPlaner/
 
Puppy Plans


Nyheter/ News

Så här bor vi/
This is how we live


Våra hundar/ Our dogs


Hanar/Males
Doremis Quarterback McD


Tikar/ Females
Doremis Yenna Quott
Bernerhusets Miakoda My Princess
Doremis Guldnougat Ley



Fodertikar
Doremis Gudrun Stormvind Ley


Valpkullar/ Litters

A-Z   1982-1998
A-Z   1998-2007
A-Z   2007-2017

A-     2017-

Globetrotter

Släktträd/ Familytree

Champions

Certvinnare/cacwinner

Lydnad & Arbetande
/ Obedience & Working

Kennelstatstik

MH/ Mental decription

Uppfödargrupper/
Breedinggroups

Använda hanar i avel/
Used males for mateing

 




  

Utställnings resultat/showresult   Doremis Nalens Dandy

Datum/Date Domare/Judge Plats/Place Result Resultat
18/4    2009 Grete Bergendahl,Nor NKK Harstad Exc, 2 Best Male,Rcacib 2Chkl,ck,2Bhkl,Rcacib
11/10   2008 Jan Herngren,Swe SKK Sundsvall Exc RChkl,Ck
3/8     2008 Johan Andersson,Swe Skk Svenstavik Exc, 4 Best male 3Chkl,Ck,4Bhkl
31/5   2008 Kerstin Einarsson, Swe SKK Piteå nr 5 Chclass RChkl
25/5   2008 Lyn Brand, Australien Karlskoga SSHK Clubshow Exc,nr5 Ch class R Chkl,Ck
20/4    2008 Leni Nousiainen, Fin NKK Harstad  Exc,2 best male,Rcacib 1Chkl,ck,2Bhkl,Rcacib
2/2     2008 Carin Åkesson, Swe Sala SSHK Clubshow   Exc,nr4 Ch class 4Chkl,ck
16/12  2007 Charlotte Höjer,Dk SKK Stockholm Oplac Chkl
17/6    2007 Agneta Kappers,Swe Vännäs SKK Exc, 2 best male 1Chkl, ck,2 Bhkl
21/4    2007 Hassi Assenmacher, Ger NKK Harstad Exc, 4 best male 1Chkl, ck,4 Bhkl
8/10    2006 Sten Åkeson,Swe SKK Sundsvall Exc, 5 best male 3Chkl, ck,3 Bhkl
7/10    2006 Petra Junehall,Swe Sundsvall SSHK Clubshow Exc, 4 best male 4Chkl, ck,4 Bhkl
 12/8   2006 Jari Laakso, Fin Byske SSHK Clubshow Exc  opl Chkl,ck
  6/8    2006 Benny Blid,Swe SKK Svenstavik Exc  3 Best male 2Chkl, ck,3 Bhkl
15/7    2006 Ronald Menaker, USA SKK Högbo Exc BOB Cacib 1Chkl,ck,1 Bhkl,BIR Cacib
14/7    2006 Peter Van Montfoort, Ned SKK Högbo Exc opl Chkl,ck
  2/7    2006 Birgitte Gothen, Dan SKK Gällivare Exc 2 Best male, Rcacib 2Chkl,ck,2 Bhkl R- Cacib
18/6    2006 Kerstin Einarsson, Swe SKK Vännäs Exc  BOS Cacib 1Chkl,ck,1 Bhkl,BIM Cacib
  4/6    2006 Mary A Eschweiler,USA NBSK Geilo Exc  nr5 Ch class RChkl,ck
16/4    2006 Elina Haapaniemi,Fin SKK Stockholm Exc  nr5 Ch class RChkl,ck
4/2      2006 Britta Roos-Börjesson,Swe Sala SSHK Clubshow Exc, nr3 Ch class 3chkl, ck
11/12  2005 Eva Borg,Swe SKK Stockholm Exc, nr5 Ch class R Chkl, ck
20/11  2005 Majvor Näsman,Swe FKK Jyväkyllä Exc, BOB,cac,Rcacib,Ch 1Ökl,1kk,ck,1Bhkl,cert,Cacib,BIR,Champion
23/10  2005 Arne Foss,Nor NKK Tromsö Exc, 2 Best male,cac,Rcacib,Ch 1Ökl,1kk,ck,2Bhkl,cert,Rcacib,Champion
9/10   2005 Anita Alatalo, Fin SKK Timrå nr 5 Chclass R Chkl
13/8   2005 Sten Åkesson,Swe Byske SSHK Clubshow Exc, 5 Best male R Chkl,ck, RBhkl
10/7   2005 Moa Persson,Swe SKK Tvååker Exc, 2 Best male, Rcacib 2 Chkl,ck, 2Bhkl,Rcacib
9/7     2005 Rigmor Ulstad,Nor SKK Tvååker Exc, 3 Best male,cac Ch 1Ökl,1kk,ck,3Bhkl,cert, Champion
3/7     2005 Freddie Klindrup, Dk SKK Borås Exc,   nr 2 open class 1Ökl,2kk,ck
2/7     2005 Jan Herngren,Swe Göteborg SSHK Clubshow Exc,  4 Best male 1Ökl,1kk,ck,4 Bhkl
25/6   2005 Hans Lethinen,Fin SKK Gällivare Exc, BOS,cac, cacib 1Ökl,1kk,ck,1Bhkl,cert,cacib,BIM
12/6   2005 Ralf Campbell,Nor SKK Vännäs VG nr4 open class 1Ökl,4kk
4/6     2005 Anita Whitmarsh,Swe Karlskoga SSHK Clubshow Exc, nr1open class 1Ökl,1kk,ck
21/5   2005 Hans Almgren,Swe SKK Sollefteå Exc, nr 2 open class 1Ökl,2kk,ck
11/12 2004 Hans Lethinen,Fin SKK Stockholm Exc, 5 Best male 1Ökl,2kk,ck,RBhkl
24/10 2004 Petra Junehall,Swe NKK Tromsö Exc, 2 Best male 1Ökl,1kk,ck,2Bhkl
10/10 2004 Kurt Nilsson, Swe SKK Timrå Exc, 3 Best male 1Ukl,1kk,ck,3Bhkl
28/8   2004 Berit Foss,Nor Ljungbyhed SSHK Clubshow VG 1Ukl
22/8   2004 G Vlieghuis, Holl Reersö,Dk Exc 1Ukl,1kk,ck
21/8   2004 Christel Fechler,Sch reersö,Dk Exc 1Ukl,1kk,ck
14/8   2004 Gunilla Sandberg, Swe Byske SSHK Clubshow Exc nr2 open class 1Ökl,2kk,ck
18/7   2004 Freddie Klindrup,Dk SKK Svenstavik Exc BOB,cac,BIG1 1Ukl,1kk,ck,1Bhkl,cert,BIR, BIG1
4/7     2004 Arne Foss, Nor SKK Piteå VG nr5 open  class 1Ökl,Rkk
26/6   2004 Helge Lie,Nor SKK Gällivare VG nr 4 open class 1Ökl,4kk
12/6   2004 Frank Christensen,Nor SKK Vännäs G 2 Ökl
22/5   2004 Hans Almgren,Swe Karlskoga SSHK Clubshow Exc,   nr 3 open class 1Ökl,3kk,ck
16/5   2004 Ralf Campbell,Nor SKK Piteå Exc, 5 Best male 1Ökl,4kk,ck,R Bhkl
18/4   2004 Leni Nousiainen,Fin NKK Narvik VG  nr1intermediate class 1Ukl,1kk
7/2     2004 Charlott Sandberg,Swe Sala SSHK Clubshow Exc nr2 junior class 1Jkl, 2kk ck
14/12 2003 Carl-Johan Adlercreuz,Swe SKK Stockholm  Nord-V Exc nr2 junior class 1Jkl, 2kk ck
11/10 2003 Satu Yle-Mononen, Fin Timrå SSHK Clubshow VG nr 3 junior class, prize of honour 1Jkl, 3kk HP
9/8     2003 Petra Junehall,Swe Byske SSHK Clubshow BOB,BIS Puppy, prize of honour BIR BIS Valp Hp
8/6     2003 Edor Westerlund,Swe SKK Vännäs BOB Puppy prize of honour BIR Valp HP
24/5   2003 Gunnar Jensen, Nor Karlskoga SSHK Clubshow BOB,BIS Puppy, prize of honour BIR BIS Valp Hp