40 year breeding BMD

Doremis Kennel 
König & Linnea Karlsson
Långviken 51 922 66 Tavelsjö, Sweden
  00469060327
    e-mail: kennel@doremis.se

    
Innehavare av
Hamiltonplaketten

Bernese Mountain Dog
Berner Sennen 



Start

Foton/Photos
                            
Om oss/ About us

ValpPlaner/
 
Puppy Plans


Nyheter/ News

Så här bor vi/
This is how we live


Våra hundar/ Our dogs


Hanar/Males
Doremis Quarterback McD


Tikar/ Females
Doremis Yenna Quott
Bernerhusets Miakoda My Princess
Doremis Guldnougat Ley



Fodertikar
Doremis Gudrun Stormvind Ley


Valpkullar/ Litters

A-Z   1982-1998
A-Z   1998-2007
A-Z   2007-2017

A-     2017-

Globetrotter

Släktträd/ Familytree

Champions

Certvinnare/cacwinner

Lydnad & Arbetande
/ Obedience & Working

Kennelstatstik

MH/ Mental decription

Uppfödargrupper/
Breedinggroups

Använda hanar i avel/
Used males for mateing

 




 

Utställningsresultat /Show result  Doremis Xam-Bafin

 

Datum/Date Domare/Judge Plats/Place Result Resultat
6/2   2010 Svante Frisk,Swe Sala SSHK Clubshow Exc,nr 2 Ch class 2 Chkl, Ck
8/1   2010 Leif Ragnar Hjort,Nor SKK G-borg MY DOG Exc, nr 2 Ch class 2 Chkl, Ck
7/1    2010 Oliveira Rui, Portugal SKK G-borg MY DOG Exc, nr 2 Ch class 2 Chkl, Ck
3/10 2009 Hannele Jokisilta,Fin SKK Sundsvall Exc, BOB  Cacib 1 chkl, Ck.1 Btkl 
BIR  Cacib
11/7   2009 Göran Bodegård, Swe SKK Tvååker Exc, BOS  Cacib 1 chkl, Ck.  1 Btkl BIM Cacib
10/7   2009 Ove Germundsson, Swe SKK Tvååker Exc, 2 Best Female 1 chkl, Ck.  2 Btkl 
28/6  2009 Dorothea Carroll. Irl SKK Gällivare Exc, 2 Best Female Cac,R Cacib Champion 1 Ökl,1kk,Ck 2 Btkl  Cert, R Cacib Champion
14/6  2009 Svante Frisk, Swe SKK Vännäs Vg nr 3 Open Class 1 Ökl
13/6  2009 Jens Ramsing, Dk SKK Vännäs Vg 1 Ökl
16/5   2009

Eva Eriksson, Swe

SKK Piteå Exc 5 Best Female 1Ökl,2kk,Ck,R Btkl
7/2     2009 Hans Rosenberg, Swe SSHk Sala Exc 3 Best Female 1Ökl,1kk,Ck,3 Btkl
6/12   2008 Charlott Sandberg, Swe SKK Stockholm Exc nr 4 open class 1Ökl,4kk,Ck
10/8   2008 Nina Karlsdotter, Swe SSHk Byske Exc 5 Best Female 1Ökl,1kk,Ck,R Btkl
3/8     2008 Johan Andersson,swe SKK Svenstavik Exc 2 Best Female, Cac, Cacib 1Ukl,1kk,Ck,2 Btkl,Cert,Cacib
14/6   2008 Wilfried Peper, Ger SKK Vännäs Exc,1 Best Female BOS Cac,Cacib, 1Ökl,1kk,Ck,1 Btkl,Cert,Cacib,BIM
31/5   2008 Kerstin Einarsson, Swe SKK Piteå Exc, 3 Best Female 1Ökl,2kk,Ck,3 Btkl