39 year breeding BMD

Doremis Kennel 
König & Linnea Karlsson
Långviken 51 922 66 Tavelsjö, Sweden
  00469060327
    e-mail: kennel@doremis.se

    
Innehavare av
Hamiltonplaketten

Bernese Mountain Dog
Berner Sennen 



Start

Foton/Photos
                            
Om oss/ About us

ValpPlaner/
 
Puppy Plans


Nyheter/ News

Så här bor vi/
This is how we live


Våra hundar/ Our dogs


Hanar/Males
Doremis Quarterback McD


Tikar/ Females
Doremis Yenna Quott
Bernerhusets Miakoda My Princess
Doremis Guldnougat Ley



Fodertikar
Doremis Gudrun Stormvind Ley


Valpkullar/ Litters

A-Z   1982-1998
A-Z   1998-2007
A-Z   2007-2017

A-     2017-

Globetrotter

Släktträd/ Familytree

Champions

Certvinnare/cacwinner

Lydnad & Arbetande
/ Obedience & Working

Kennelstatstik

MH/ Mental decription

Uppfödargrupper/
Breedinggroups

Använda hanar i avel/
Used males for mateing

 




<

 

Utställnings resultat/showresult  
Doremis Dubble-Nougat

Datum/Date Domare/Judge Plats/Place Result Resultat
         
18/3 2017 Martin Johansson, Swe Sala SSHK Clubshow Exc 1Vetcl Ck    BOS VET Exc 1Vetkl,Ck, BIM VET
3/12 2016 Bengt-åke Bogren, swe SKK Stockholm Exc 1Vetcl Ck    BOB VET Exc 1Vetkl,Ck, BIR VET
2/12 2016 Petra Junehall, Swe SKK Stockholm Exc 1Vetcl Ck    BOB VET Exc 1Vetkl,Ck, BIR VET
6/11 2016 John Wauben Herning Exc  3 Best Female  BOB VET Exc 1Vetkl,Ck,3 Btkl,  BIR VET
5/11 2016 Sean Delmar Herning Exc  4 Best Female  BOS VET Exc 1Vetkl,Ck,4 Btkl,  BIM VET
3/9 2016 Birk Carsten, Dk Löttorp ,Öland Exc,BOB Exc 1Vetkl,Ck,1 Btkl, BIR, BIG2
27/8 2016 John Sigve Berg SSHk Ängelholm Clubshow Exc 1Vetcl Ck    BOB, BIS VET Exc 1Vetkl,Ck, 3Btkl   BIR , BIS VET
28/8 2016 Soos Attila SKK Ljungskile Exc nr 2 Vetkl ck Exc 2Vetkl,Ck
6/8 2016 Satu Yle-Mononen, Finl SSHk Byske Clubshow Exc nr 2 Vetkl ck Exc 2Vetkl,Ck
2/7 2016 Eva Borg Liljeqvist,Swe SKK Gällivare Exc 1Vetcl Ck    BOS Exc 1Vetkl,Ck,1 Btkl, BIM
19/6 2016 Delerue Sanch Pedro Skk Vännäs Exc  4 Best Female  BOB VET Exc 1Vetkl,Ck,4 Btkl,  BIR VET
12/6 2016 Svante Frisk, Swe SKK Vänersborg Exc  2 Best Female  BOB VET Exc 1Vetkl,Ck,2 Btkl,  BIR VET
11/6 2016 jonny Andersson, Swe SSHk Degerfors Clubshow Exc 1Vetcl Ck BOB BIS VET Exc 1Vetkl,Ck,  BIR BIS VET
4/6 2016 Carin Åkesson, Swe SKK Norrköping Exc  3 Best Female  BOB VET Exc 1Vetkl,Ck,3 Btkl,  BIR VET
29/6 2016 AnnaMaria Tarjan SKK Piteå Exc nr 1 chkl Exc 1Chkl Ck
19/3 2016 Marita Holmsten Östlund,swe Sala SSHK Clubshow Exc 3 Best Female Exc 2Chkl,Ck,3 Btkl,
13/12 2015 Nina Lönner Andersson,Swe SKK Stockholm Exc  2 Best Female, Cacib Exc 1Chkl,Ck,2 Btkl, Cacib
29/8 2015 Birgitta Svarstad, Swe SSHk Ängelholm Clubshow Exc,BOS Exc 1Chkl,Ck,1 Btkl, BIM
16/8 2015 Jens Ramsing, Dk DKK Bornholm Exc 2 Best Female CERT R Cacib  DKCH Exc 1Chkl,Ck,4 Btkl, Cert R Cacib  DKCH
15/8 2015 Birte Scheel, Dk DKK Bornholm Exc 4 Best Female R Cacib Exc 1Chkl,Ck,4 Btkl, R Cacib
8/8 2015 Yvonne Brink, swe SSHk Byske Clubshow Exc 3 Best Female Exc 2Chkl,Ck,3 Btkl,
12/10 2013 Astrid Indrebö, Danm SKK Sundsvall Exc 2 Best Female Exc 1Chkl,Ck,2 Btkl, R Cacib
17/8 2013 Jonny Andersson, swe Skk Överkalix Exc, BOB, Exc 1Chkl,CK, 1 Btkl ,BIR
10/8 2013 Nina Lönner Andersson,Swe SSHk Byske Clubshow Exc nr 4 chkl Exc 4Chkl Ck
3/8 2013 Moa Persson, Swe Skk Svenstavik Exc nr 2 chkl Exc 2Chkl Ck
7/7 2013 Jan Herngren, Swe SKK Piteå Exc 3 Best Female Exc1Chkl,Ck,3 Btkl
25/5 2013 Lyn Brand, Uustralien SSHk Linköping Clubshow Exc, Ck

Exc, Ck

19/5 2013 johan Andersson, Swe SKK Piteå Exc,BOS Exc 1Chkl,Ck,1 Btkl, BIM
16/3 2013 Elizabet Janzon, Swe Sala SSHK Clubshow Exc nr 4 Chkl,ck Exc 4Chkl,Ck
11/12 2011 Lisbet Ramsing,Dan SKK Stockholm Exc  2 Best Female Exc 1Chkl,Ck,2 Btkl
9/10 2011 Jan Herngren, Swe SSHk Sundsvall Clubshow Exc nr 2 chkl Exc 2Chkl Ck
8/10 2011 Yvonne Brink, Swe SKK Sundsvall Exc  2 Best Female R-Cacib Ex c 1Chkl,Ck,2 Btkl R Cacib
28/8 2011 Helge Werner-Hagen,  Nor NKK Tromsö Exc,BOS Cacib Exc 1Chkl,Ck,1 Btkl, BIM, Cacib
21/8 2011 Salvatore Gianini, Belg SKK Eskilstuna Exc, BOB, CACIB Exc 1Chkl,CK, 1 Btkl Cacib,BIR
20/8 2011 Peter Jolley, Gb SKK Norrköping Exc nr 2 chkl Exc 2Chkl,
13/8 2011 Sölvi Sjeldrup,Nor SSHk Byske Clubshow Exc 4 Best Female Exc 2Chkl,Ck,4 Btkl
31/7 2011 Svanta Frisk, Swe SKK Ransäter Exc nr 2 Chkl Exc 2Chkl,Ck,4 Btkl,Ck
30/7 2011 Benny Blid, Swe SKK Ransäter Exc,BOS Cacib Exc 1Chkl,Ck,1 Btkl, BIM, Cacib
29/7 2011 Johan Andersson, Swe SKK Ransäter Exc 3 Best Female Exc 2Chkl,Ck,3 Btkl
17/7 2011 Rui Oliviera, Portugal FKK Ulåborg Exc, BOB, CAC,CACIB FICH Exc 1Chkl,CK, 1 Btkl Cert,Cacib,BIR FIUCH
16/7 2011 Majvor Näsman, Swe SKK Piteå Exc,BOS Cacib Exc 1Chkl,Ck,1 Btkl, BIM, Cacib
3/7 2011 Ralf Campbell, Nor NKK Trondheim Exc 3 Best Female Exc 2Chkl,Ck,3 Btkl
2/7 2011 Kurt Nilsson Swe NBSK Clubshow Trondheim, Nor Exc 4 Best Female Exc 2Chkl,Ck,4 Btkl
12/6 2011 Espen Engh, Nor SKK Vännäs Exc, BOB, CACIB,BIG1,
BIS 5
Exc 1Chkl,CK, 1 Btkl Cacib,BIR BIG1 BIS 5
5/6 2011 Nina Lönner Andersson, Swe SKK Norrköping Exc,BOS Exc 1Chkl,Ck,1 Btkl, BIM
4/6 2011 Satu Yle-Mononen, Finl SSHk Karlskoga Clubshow Exc nr 3 Chkl Exc 3Chkl,Ck
21/5 2011 Laura  Klein Dagmar SKK Piteå Exc 2 Best Female Exc 2Chkl,Ck,2 Btkl
15/5 2011 Nina Karlsdotter, Swe SKK Över-Kalix Exc,BOS Exc 1Chkl,Ck,1 Btkl, BIM
7/5 2011 Eva Borg, Swe Skk Lidköping Exc 2 Best Female Exc 1Chkl,Ck,2 Btk
12/3 2011 Birgitta Svarstad, Swe Sala SSHK Clubshow Exc nr 3 Chkl Exc 3Chkl,Ck
4/7 2010 K-G Stafberg, Swe SKK Borås Exc nr 4 Chkl Exc 4Chkl,Ck
3/7 2010 Petra Junehall,Swe SSHk Göteborg Clubshow Exc 3 Best Female Exc 1Chkl,Ck,3 Btkl
27/6 2010 Jan Herngren, Swe WDS Denmark Exc Exc
21/6 2010 Tamas Jakkel SKK Jönköping Exc, 4 Best Female Exc 2Chkl,Ck,4 Btkl
20/6 2010 Sonny Ström, Swe SKK Jönköping

Exc 2 Best Female,R-Cacib

Exc 1Chkl,Ck,2 Btkl, R-cacib
19/6 2010 P Heikinen-Lekhonen, Finl SKK Jönköping Exc nr 2 chkl Exc 2Chkl,Ck
13/6 2010 Eva Borg , Swe SKK Vännäs Exc,BOS Exc 1Chkl,Ck,1 Btkl, BIM
12/6 2010 Ligita Zake SKK Avesta Exc, 3 Best Female Exc 1Chkl,Ck,3 Btkl
30/5 2010 Anita Withmarch,Swe SKK Österbybruk Exc, BOB,  Cacib Exc 1Chkl,Ck,1 Btkl, BIR, Cacib
29/5  2010 Åke Cronander,Swe SSHk Karlskoga Clubshow Exc, 2 Best Female, Exc 1Chkl,Ck,2 Btkl,
23/5  2010 Pirjo Aaltonen,Fin SKK Sundsvall Exc, BOS Exc 1Chkl,Ck,1 Btkl, BIM
15/5  2010 Agneta Kappers,Swe SKK Piteå Exc, 2 Best Female, CAC, Champion 1ökl,1kk,Ck,2 Btkl,Cert,Champion
6/2   2010 Svante Frisk,Swe Sala SSHK Clubshow Exc,2 Best Female 1Ukl 1kk,CK,2 Btkl
8/1   2010 Leif Ragnar Hjort,Nor SKK G-borg MY DOG Exc,4 Best Female 1Ukl 1kk,CK,4 Btkl
7/1    2010 Oliveira Rui, Portugal SKK G-borg MY DOG Exc, BOB, CAC, Cacib 1Ukl 1kk,CK,1 Btkl, Cert, Cacib,BIR
13/12 2009 Kurt Nilson,Swe SKK Stockholm Hund-09 Exc,2 Best Female 1Ukl 1kk,CK,2 Btkl
31/10 2009 Johan Andersson,Swe SKK Växjö Exc,2 Best Female 1Ukl 1kk,CK,2 Btkl
3/10  2009 Hannele Jokisilta,Fin SKK Sundsvall Exc,nr2 intermedcl 1Ukl 2kk,CK
29/8   2009 Carin Åkesson,Swe SSHk Ängelholm Clubshow VG 1Ukl
23/8   2009 Elina Ruskovaara,Fin SKK Stockholm VG 1Ukl
8/8    2009 ElisabetJanzon,Swe SSHk Byske Clubshow Exc, nr2 intermedcl 1Ukl 2kk,CK
2/8    2009 Gert Christiansen,DK SKK Svenstavik Exc, 4 Best Female 1Ukl 2kk,CK, 4 Btkl
19/7   2009 Anita Alatalo, Finl FKK Uleåborg Exc,2 Best Female  CAC,
R Cacib
1Ukl 1kk,CK, 2 Btkl Cert,
R Cacib
18/7   2009 Lisbet Ramsing,Dan FKK Uleåborg Exc, BOS, CAC, Cacib 1Ukl 1kk,CK, 1 Btkl Cert,Cacib,BIM
11/7   2009 Göran Bodegård, Swe SKK Tvååker Exc,2 Best Female  CAC
R Cacib
1Ukl 1kk,CK, 2 Btkl Cert,
R Cacib
10/7   2009 Ove Germundsson, Swe SKK Tvååker Exc, BOS, CAC 1Ukl 1kk,CK, 1 Btkl Cert,BIM
4/7    2009 Per Svarstad, Swe SKK Piteå Exc,4 Best Female 1Ukl,1kk,Ck,4 Btkl
14/6  2009 Svante Frisk, Swe SKK Vännäs Exc, BOB, CAC 1Junkl 1kk,CK, 1 Btkl Cert,BIR
13/6  2009 Jens Ramsing, Dk SKK Vännäs Exc, BOB, CAC,BIG1,
BIS 6
1Junkl 1kk,CK, 1 Btkl Cert,BIR BIG1 BIS 6
6/6    2009 Johan Andersson, Swe SSHk Karlskoga Clubshow Exc, Nr 1 Junclass  lJunkl 1kk, CK
16/5   2009 Eva Eriksson, Swe SKK Piteå Exc,  BOB CAC 1Junkl 1kk,CK, 1 Btkl Cert,BIR
18/4   2009 Grete Bergendahl,Nor NKK Harstad Exc, 2 Best Female,CAC 1Junkl 1kk,CK, 2 Btkl Cert
11/4   2009 Birgitta Hasselgren,Swe Skk Stockholm Exc, 3 Best Female 1Junkl 1kk, CK, 3 Btkl
7/2     2009 Jan Herngren,Swe Sala SSHK Clubshow Exc, nr1 Junclass 1Junkl 1kk, CK
10/8   2008 Nina Karlsdotter, Swe SSHk Byske Clubshow BOB BIS Puppy BIR BIS Valp